Kurv
Kurv
Filtre
Ryd alle
Filter
No products found

VIND EN FINN JUHL LÆNESTOL

DU KAN VINDE PELIKANEN - DELTAG HER

AJ Gulvlampe - Poleret stål

 Arne Jacobsen Louis Poulsen
Enhedspris 10.190,00 kr. Pris pr. stk. inkl. moms
Ca. 1-3 hverdages leveringstid
Delbetaling
535 kr. pr. måned
10
20
30
40
Ved et samlet kreditbeløb på 10.190 kr. over 20 mdr.: Månedlig ydelse 535 kr. Samlede kreditomk. 510 kr. Samlet tilbagebetaling 10.700 kr. Debitorrente (fast) 0,00%. ÅOP (forudsat betaling via Mit Sparxpres) 5,78%. Der er fortrydelsesret.
Få på lager
106/LP/AJGULVPOLSTAA
Udstilllet i Brønshøj & Søborg

Info

AJ gulvlampe blev designet af Arne Jacobsen i 1960 til SAS Royal Hotel i København (Radisson Blu) og udgjorde en del af det totale designkoncept til hotellet. Armaturet udsender et direkte og retningsbestemt lys. Armaturhovedets design former lyset. Det vipbare armaturhoved er yderligere medvirkende til at optimere lysudsendelsen. Skærmen er hvidlakeret på indersiden og udsender derfor et behageligt lys.

Læs mere

Aftal en fremvisning

Her kan du bestille tid til en detaljeret gennemgang af produktet. Vi giver en kop kaffe og gennemgår div. detaljer og muligheder for valg af varianter.

Bestil tid til fremvisning i Søborg

Bestil tid til fremvisning i Brønshøj


Praktisk info

  • Ofte stillede spørgsmål
  • Mulighed for indbæring
  • Brug for hjælp? Ring 3826 2640
  • 2200 m2 udstilling med nem og fri parkering
Gratis levering
30-dages returret
Vi er e-mærket

AJ Gulvlampen blev designet af Arne Jacobsen i 1960 til SAS Royal Hotel i København (Radisson Blu) og udgjorde en del af det totale designkoncept til hotellet. Armaturet udsender et direkte og retningsbestemt lys. Armaturhovedets design former lyset. Det vipbare armaturhoved er yderligere medvirkende til at optimere lysudsendelsen. Skærmen er hvidlakeret på indersiden og udsender derfor et behageligt lys.

Flere af SAS Royal Hotellets produkter har i dag opnået status som designikoner, og inden for belysning er især AJ-lamperne blevet verdenskendte. I forbindelse med 50-året for lanceringen af AJ-familien er 5 nye farvevarianter blevet introduceret. De nye farver er nøje udvalgt efter et opdateret Arne Jacobsen farvekoncept.

Design: Arne Jacobsen

Dimensioner:

Dybde 325 x Højde 1300 mm.

Ledningslængde: 2,6 m.

Vægt: Maks. 3,5kg.

Materialer:

Vådlakeret stål

Fod: Støbt zink

Ledning: Plast med stikprop. Den hvide version leveres med hvid ledning. De andre versioner
leveres med sort ledning.

Afbryder: Fodafbryder på ledning.

Lyskilde:

Maks. 1x20W E27

Lyskilde medfølger ikke. Købes separat.

Klasse:
Tæthedsklasse IP20.
Isolationsklasse II.