Mogens Koch 2/3 Reol MK-95800/95801 - 50x76cm
Info
Forberedt til vægophæng. Skruer medfølger.
Dimensioner: Højde: 76 x Bredde: 50,6 x Dybde: 27,7 cm. eller 36 cm.
Materialer: Denne reol fra Mogens Hansen kan fås i følgende varianter: Eg olie, Eg Lakeret, Eg sæbe.
Læs merePraktisk info
- Ofte stillede spørgsmål
- Mulighed for indbæring
- Brug for hjælp? Ring 3826 2640
- 2200 m2 udstilling med nem og fri parkering
Da Mogens Koch i 1928 tegnede de første streger til reolsystemet, skabte han en form, som siden er gentaget verden over. Systemet med de kvadratiske reoler tilbyder en nærmest uendelig fleksibilitet med talrige elementer.
Karakteristisk for både designet og håndværket er de smukke sinke- og gratsamlinger, der samtidig skaber styrke og stabilitet i hvert eneste modul.
Forberedt til vægophæng. Skruer medfølger.
Dimensioner:
Højde: 76 x Bredde: 50,6 x Dybde: 27,7 cm. eller 36 cm.
Materialer:
Denne reol fra Mogens Hansen kan fås i følgende varianter: Eg olie, Eg Lakeret, Eg sæbe.
Starten på Mogens Kochs karriere var hos Carl Petersen, Ivar Bentsen og Kaare Klint, hvor han var ansat på deres tegnestuer i årene 1925-32. Her fandt han aksiomerne for sit senere arbejde, der var baseret på den stolte danske tradition, der bygger på det funktionelle med fokus på funktionskrav og enkelhed. Senere blev han professor ved Kunstakademiet, hvor han arbejdede og berørte en hel generation af danske arkitekter fra 1950 til 1968. Han giftede sig med væveren Ea Koch, og sammen fik de sønnen Søren Koch.
Blandt klassikerne, han skabte, finder man eksempelvis Byggereolsystemet. Dette skulle efter sigende være et af de mest efterlignende reolsystemer i verden, hvad giver god mening, når man ser på det praktiske, men samtidig overordentligt smukke design. En anden af hans store kreationer er den berømte Klapstol. Han er også meget kendt for sit arbejde inden for kirkerestaurering og for tilbygningen til Frederiksbergs Landbohøjskole fra 1945-68, der blev tegnet sammen med Steen Eiler Rasmussen.

Brdr. Friis tilbyder en nem og billig finansiering af alle køb over 2.000,-
Du kan ansøge om Rente- og gebyrfri finansiering i 10 – 40 måneder. 0 renter – 0 gebyrer – 0 udbetaling.
Så let er det!
1. Udfyld og send ansøgning (nederst på siden) |
2. Underskriv med NemID | 3. Lånet udbetales til Brdr. Friis Møbler |
Samlet kreditbeløb | Løbetid | Månedlig ydelse | Samlede kreditomkostninger | Samlet beløb der skal tilbagebetales | Årlig fast debitorrente | ÅOP |
---|---|---|---|---|---|---|
10.000 kr. | 20 mdr. | 500 kr. | 0 kr. | 10.000 kr. | 0,00 % | 0,00 % |
20.000 kr. | 40 mdr. | 500 kr. | 0 kr. | 20.000 kr. | 0,00 % | 0,00 % |
40.000 kr. | 40 mdr. | 1.000 kr. | 0 kr. | 40.000 kr. | 0,00 % | 0,00 % |
Lånet kan altid indfries uden ekstraomkostninger. Endvidere forudsættes betaling via Mit Sparxpres. Der er fortrydelsesret. Bevilling kræver positiv kreditgodkendelse. Udbydes i samarbejde med Sparxpres.
Vi tilbyder både lån til køb i webshoppen samt lån ved køb i vores fysiske butikker. Du kan læse mere herom og ansøge via nedenstående links.
Rente- og gebyrfri finansiering
LÅN TIL KØB I WEBSHOPPEN
Læg varen i indkøbskurven, gå til kurven og gå til betaling.
Her bliver du præsenteret for muligheden for rente- og gebyrfri finansiering.
LÅN TIL KØB I BUTIKKERNE
Lån til køb forud for at du handler i en af vores fysiske butikker her.
(BENYTTES IKKE VED KØB I WEBSHOP)
OBS: Det er kun muligt at ansøge hjemmefra og ikke i vores fysiske butikker, og det er ikke muligt at betale indestående ordrer helt eller delvist ved brug af Sparexpres, med mindre andet er aftalt med den pågældende sælger.
Ansøg om lån til køb i fysisk butik(IKKE TIL KØB I WEBSHOP)