Info

I 1951 begyndte Isamu Noguchi at designe sine Akari lysskulpturer. Det blev til i alt over 100 håndlavede Shoji-papir modeller og omfattede både bordlamper, standerlamper og pendler i alle størrelser og prisklasser. Serien kaldte han Akari, hvilket er den japanske betegnelse for lys og klarhed samt for lethed. 

Læs mere

Akari 3AD Bordlampe - Isamu Noguchi - Vitra

Isamu NoguchiVitra
Enhedspris 6.050,00 kr.
Delbetaling
318 kr. pr. måned
10
20
30
40
Ved et samlet kreditbeløb på 6.050 kr. over 20 mdr.: Månedlig ydelse 318 kr. Samlede kreditomk. 303 kr. Samlet tilbagebetaling 6.353 kr. Debitorrente (fast) 0,00%. ÅOP (forudsat betaling via Mit Sparxpres) 5,78%. Der er fortrydelsesret.
Lagerstatus og leveringstid
  • Bestillingsvare
  • Ca. 8-12 ugers leveringstid
  • 425/AKARI3AD
Gratis levering i Danmark
  • Mulighed for afhentning i Søborg
  • Mulighed for indbæring og samling af møbler
30 dages fuld returret
Besøg vores butikker
  • 2200 m2 udstilling i Brønshøj & Søborg
  • Gratis parkering

Aftal en fremvisning

Her kan du bestille tid til en detaljeret gennemgang af produktet. Vi giver en kop kaffe og gennemgår div. detaljer og muligheder for valg af varianter.

En stor del af de originale Akari lamper produceres den dag i dag af Ozeki & Co. i Japan og distribueres i Europa gennem Vitra Design Museum.

Dimensioner: 

H: 56cm, Ø: 25cm

Materiale: 

Washipapir, bambus og stålwire

Lyskilde:

Maks. 40 W, E27