Mayor AJ6 Sofa - Hallingdal 130 - Olieret eg
Info
Arne Jacobsen og Flemming Lassen designede Mayor sofaen tilbage i 1939 og sofaen er siden blevet en rigtig klassiker. Sofaen har navnet Mayor idet Arne Jacobsen designede den til borgmesterkontoret på Søllerød Rådhus.
Læs mereAftal en fremvisning
Her kan du bestille tid til en detaljeret gennemgang af produktet. Vi giver en kop kaffe og gennemgår div. detaljer og muligheder for valg af varianter.
Bestil tid til fremvisning i Søborg
Praktisk info
- Ofte stillede spørgsmål
- Mulighed for indbæring
- Brug for hjælp? Ring 3826 2640
- 2200 m2 udstilling med nem og fri parkering
Arne Jacobsen Mayor sofa AJ6 til 2 personer
Arne Jacobsen og Flemming Lassen designede Mayor sofaen tilbage i 1939 og sofaen er siden blevet en rigtig klassiker. Sofaen har navnet Mayor idet Arne Jacobsen designede den til borgmesterkontoret på Søllerød Rådhus. En vidunderlig sofa som tilbage i 2013 vandt Wallpaper Design Award som er en af de mest prestigefyldte design priser. Mayor sofaen er til designelskeren med sans for detaljer og kvalitet. Sofaen kan også fås med eget stof eller læder ønskes dette kontakt venligst vores kundeservice for vejledning.
Nu fås sofaen også som en 2 personers, som vil stå flot til versionen i 3 personers udgaven.
Dimensioner:
Højde: 82 x Dybde: 62 x Længde: 138 cm
Siddehøjde: 40 cm
Materiale:
Olieret Eg
Hallingdal 130
Produktion:
Mayor AJ6 er bygget i hånden af proffesionelle snedskere og møbelpolstrere. Basen er lavet i massic eg og er en hyldest til det håndværk der ligger i sådan et sofa stel og træarbejder.
Sofaen fås i mange forskellige variationer mht. betræk og base.