Kurv
Kurv
Filtre
Ryd alle
Filter
No products found

DESIGN UDSALG

FÅ OVERBLIKKET - KLIK HER

VIND EN FINN JUHL LÆNESTOL

DU KAN VINDE PELIKANEN - DELTAG HER

PH 3-2½ Pullert m/Fodplade - Sort

 Poul Henningsen Louis Poulsen
Udsalg
Enhedspris 8.576,00 kr. Pris pr. stk. inkl. moms Vejl. salgspris 10.995,00 kr. Spar 2.419,00 kr.
Ca. 1-2 ugers leveringstid
Delbetaling
451 kr. pr. måned
10
20
30
40
Ved et samlet kreditbeløb på 8.576 kr. over 20 mdr.: Månedlig ydelse 451 kr. Samlede kreditomk. 429 kr. Samlet tilbagebetaling 9.005 kr. Debitorrente (fast) 0,00%. ÅOP (forudsat betaling via Mit Sparxpres) 5,78%. Der er fortrydelsesret.
Bestillingsvare
106/PH3/2/PULLERT

Info

Poul Henningsen designede 3-skærmssystemet allerede i 1925-1926, hvor PH i samarbejde med Louis Poulsen tegnede de første lamper til en udstilling i Paris. Dette samarbejde varede helt til hans død i 1967. Gennem hele sit liv søgte PH at skabe det blændfri lys, rette lyset hen, hvor der var brug for det og skabe bløde skygger med glødepæren som lyskilde. PH 3/2½ pullert er medlem af 3-skærms familien, der i dag tæller 18 lamper, heraf 3 til udendørs brug.

Læs mere

Aftal en fremvisning

Her kan du bestille tid til en detaljeret gennemgang af produktet. Vi giver en kop kaffe og gennemgår div. detaljer og muligheder for valg af varianter.

Bestil tid til fremvisning i Søborg


Praktisk info

  • Ofte stillede spørgsmål
  • Mulighed for indbæring
  • Brug for hjælp? Ring 3826 2640
  • 2200 m2 udstilling med nem og fri parkering
Gratis levering
30-dages returret
Vi er e-mærket

Poul Henningsen designede 3-skærmssystemet allerede i 1925-1926, hvor PH i samarbejde med Louis Poulsen tegnede de første lamper til en udstilling i Paris. Dette samarbejde varede helt til hans død i 1967. Gennem hele sit liv søgte PH at skabe det blændfri lys, rette lyset hen, hvor der var brug for det og skabe bløde skygger med glødepæren som lyskilde. PH 3/2½ pullert er medlem af 3-skærms familien, der i dag tæller 18 lamper, heraf 3 til udendørs brug.

PH designede således ikke blot en lampe, men et helt system, og der blev igennem årene produceret omkring tusind forskellige modeller. Det store udvalg bestod af bord-, gulv- og væglamper og derudover også af mange forskellige lysekroner, som i trediverne blev meget populære som højthængende belysning i private hjem. Kombinationsmulighederne var utallige. Ikke alene var det muligt at få lamper i mange forskellige størrelser, men også i forskellige farver. De første modeller blev fremstillet i metal med malede indersider i fx hvid, gulv eller sølv alt efter, om man ønskede et diffust, et varmt eller mere koldt lys.

Senere blev 3-skærmssystemet lavet i glas. Glaslamperne skabte udover det nedadrettede lys også lys til rummet. PH var en af de første, der beskæftigede sig videnskabeligt med lys og brugte som udgangspunkt den logaritmiske spiral. Med opbygningen omkring den logaritmiske spiral opnåede han en jævn fordeling af lyset over hele glasskærmens kurve, og denne jævne fordeling af lyset sammen med den diffuse refleksion gennem glasset gav mulighed for at kontrollere lampens blænding og skyggedannelse.

Hver skærm formindsker ligeligt mængden af lys på grund af deres afstand til selve lyskilden. PH lampernes numre refererer til skærmstørrelsen. Hver overskærmstørrelse havde et tilsvarende sæt af mellem- og underskærme, de såkaldte hele modeller som fx 2/2, hvor overskærmen har en diameter på ca. 20 cm med tilhørende underskærme. PH 3/2½ pullert består af en overskærm på ca. 30 cm med underskærme 2½.. Disse såkaldt skæve modeller blev introduceret, da man ønskede at hænge pendlerne lavere. PH 3/2½ pullert blev introduceret i 2005.

Dimensioner:

90,9h x 28,3Ø cm.

Materialer:

Sort, pulverlakeret.

Jordanker: Skal din pullert graves i jorden, skal du bruge et jordanker, som skal bestilles separat

Lyskilde: (Medfølger ikke)

1x60W E27